,

Planter til Foreningen Prags Byhaver

Da foreningen Prags Byhaver i lørdags skulle etablere plantepyramider, stod Naturplanteskolen klar med planterne, som gennem sommeren skal hjælpe til med at fremme foreningens formål.
Foreningen har til formål at etablere og bestyre Prags Byhaver samt at skabe socialt fællesskab omkring urbant havebrug. Dette skal ske ud fra bæredygtighedsprincipper som bl.a. inkluderer regnevandsopsamling, kompostering og giftfrie byggematerialer. Aktiviteter i haven er åbne og offentligt tilgængelige og vil understøtte formidling af bynatur – ja, dette er foreningens egne ord om deres arbejde ;0))
Planterne, som blev leveret til projektet, bestod af citrontimian, persille, kartofler, artiskok, rødbeden “Bulls Blood”, tagetes, træspinat, dværg jordskok og meget mere, og resultatet af dagens arbejde kan man se her: